Închiderea Festivalului Naţional al Cărţii şi Lecturii, ediția a  V-a, consacrată memoriei marelui poet Grigore Vieru și cîntăreței Operei Naționale, sopranei Maria Bieșu, a fost marcată în data de patru septembrie.

La această  sărbătoare a Cărții am avut printre oaspeți, personalități notorii din domeniul culturii: compozitorul Constantin Rusnac, scriitorii Ioan Mînăscurtă și Victor Ladaniuc.  Alături de aceste personalități remarcabile ale culturii noastre, am zăbovit asupra lecturii, asupra mesajului cuvîntului scris.

Tot în cadrul acestei activități s-a desfășurat concursul raional al declamatorilor cu genericul: Taina care mă apară”, fiind organizat cu scopul de a valorifica opera scriitorului Grigore Vieru prin viziunea interpretativă a elevilor. Iată care sunt rezultatele concursului:


Categoria cl. I – IV          

  • I loc – Marițoi Camelia, s. Chirca
  • II loc – Rarancean Mădălina, s. Botnărești
  • III loc – Tumulescu Ilinca, s. Botnărești

Categoria cl. V – VIII     

  • I loc – Lungu Magdalena, s. Cobusca Nouă
  •  II loc –
    • Coșcodan Steliana, s. Bulboaca
    • Beșleagă Evelina, s. Varnița
  • III loc –
    • Grosu Cătălina, s. Chirca
    •  Jacota Laura, s. Delacău

Categoria cl. IX – XII     

  • I loc – Ionașcu Ana și Felicia, s. Puhăceni
  • II loc – Focșa Luminița, s. Delacău
  • III loc – Leagun Sorina, s. Telița

În cadrul FNCL ediția a V-a au fost organizate un şir de concursuri, rezultatele cărora sunt:

Concursul „Cel mai activ cititor” (categoria de vîrstă- copii)

  • I loc – Musteață Victoria, s. Varnița
  • II loc – Pavalachi Gabriela, s. Puhăceni
  • III loc – Grigorjevschi Alexandrina, s. Delacău

Concursul „Cel mai activ cititor” (categoria de vîrstă- maturi)

  • I loc – Țurcan Igor, s. Todirești
  • II loc – Bețco Tamara, s. Delacău
  • III loc – Grosu Andrei, s. Țînțăreni

Concursul „Cea mai bună familie cititoare”

  • I loc – familia Nigai, s. Todirești
  • II loc – familia Godorojea, s. Puhăceni

Concurs „Cel mai original proiect de promovare a cărții și lecturii

  • I loc – Biblioteca Publică Merenii Noi
  • II loc – Biblioteca Publică Todirești

Concurs raional de esee în baza operei poetului Gr. Vieru: “Cu drag despre Gr. Vieru

Categoria 10 – 14 ani   

  • I loc – Radu Melissa, s. Chirca
  • II loc – Popa Evelina, s. Botnărești
  • III loc – Nigai Gabriela, s. Todirești

Categoria 15 – 19 ani     

  • I loc – Frunza Ana, s. Hîrbovăț
  • II loc –
    • Focșa Luminița, s. Delacău
    • Leagun Sorina, s. Telița
    • Ursan Ana, s. Varnița
  • III loc – Grigoriev Tatiana, s. Puhăceni

 

 

 

 

       

 

Comentarii

comentarii